#17: Dlaczego nastolatki rezygnują z klubów sportowych?

#17: Dlaczego nastolatki rezygnują z klubów sportowych?

Na jednej z sesji padł temat problemu rezygnacji zawodników w wieku nastoletnim. Skutkiem tego problemu jest trudniejsza organizacja grup wyczynowych i słabsze wyniki w sporcie kwalifikowanym.

Zawodnicy rezygnują, zanim osiągną sensowny wiek. Brzmi znajomo?

Moim zdaniem ta zmiana jest nie do zatrzymania, ale można ją ograniczyć.

Dlaczego tak się dzieje? Co można z tym zrobić?

Tego nie da się zatrzymać 🧨

Po pierwsze: bo konkurencja.
Po drugie: to częściowo naturalne.
Po trzecie: bo brak perspektyw.

1️⃣ Przytłaczająca konkurencja

Nigdy wcześniej na świecie nie było tyle możliwości co teraz.

Moi rodzice buszowali w encyklopediach. Najmłodsze pokolenie w ogóle z biblioteki nie korzysta. Wszystko jest natychmiast dostępne w smartfonie.

Miliony pasji. Miliony możliwości. Sukces na wyciągnięcie ręki. Dla każdego. To są obietnice Internetu. 203 tysiące osób śledzi Polaka, który żyje z nożownictwa.

Za kilkaset złotych polecisz na drugi koniec Europy (lub dalej). Z AIESEC ogarniesz sobie wolontariat na drugim końcu świata.

Masz większą szansę utrzymywania się z bycia popularnym niż kiedykolwiek (influencerzy). Biznes? Możliwości nieograniczone.

Nigdy wcześniej nie było takiej konkurencji co teraz. Klub sportowy jest tylko jednym ze sposobów spędzania czasu wolnego.

Konkurencją są najpierw inne kluby sportowe, później alternatywne formy aktywności fizycznej (bezklubowe np. bieg, rower, siłownia, spacer) i alternatywne formy spędzania czasu wolnego (z pominięciem sportu).

Co trzeci Polak nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu. (Raport MultiSport Index 2023)

2️⃣ Zawsze mieli do tego prawo

Rezygnacja jest naturalnym procesem. Jeżeli jako trener wyrabiasz nadgodziny, by rozwinąć młodego zawodnika, to pamiętaj, że on zawsze miał prawo do rezygnacji.

Co wtedy?

Każdy z nas szuka swojej drogi. Szczególnie w konkurencyjnym środowisku łatwo przeskakiwać z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu „efektu łał” (patrz pkt 1.).

Czasem trzeba najpierw odejść, żeby docenić. Stąd powroty po latach.

3️⃣ Zawodowa nieefektywność 💰

Międzynarodowe perspektywy zarobkowe piłkarza ręcznego są kosmiczne w porównaniu do kariery judoki. Jeżeli ufać doniesieniom medialnym – krajowe też. Mimo tego, że judoków w Polsce jest więcej (GUS, 2022).

W wielu sportach olimpijskich bycie najlepszym w kraju nic nie znaczy. Tylko wynik międzynarodowy daje jakieś pieniądze. Do powtórzenia każdego roku.

Nawet jeżeli nie ma to znaczenia we wczesnych latach nastoletnich to w latach późniejszych już ma. W niszowych sportach często nawet nie ma rynku pracy.

Musisz sam sobie wymyślić jak stworzyć sobie pracę w swojej dyscyplinie sportu. Fakt, że nic na Ciebie nie czeka, nie jest atrakcyjny zawodowo. Wręcz odwrotnie.

Kojarzy się ze środowiskiem, z którego trzeba uciekać. Często słusznie. Najlepsi zawodnicy zarabiają na utrzymanie. Ponadprzeciętni zarabiają grosze.

Pozostali nie zarabiają nic i perspektywy zawodowe mają niewielkie (albo tylko im się tak wydaje). Dlaczego mieliby wiązać przyszłość z Twoją dyscypliną sportu?

Jak ograniczyć rezygnację zawodników? 🛑

Po pierwsze: przez dbanie o akcentowanie postępów.
Po drugie: przez rozwój organizacji i swojej dyscypliny sportu.
Po trzecie: przez stworzenie alternatywnych dróg rozwoju.

1️⃣ Zadbaj o akcentowanie postępów

Lubimy czuć sens tego, co robimy. Na początku zawsze jest ekscytacja. Pierwsze treningi. Pierwsze sportowe umiejętności. Pierwsze zawody. Pierwsze obozy.

Progres nas napędza. Odczuwając postęp, czujemy sens wkładanego wysiłku.

Czy można lepiej doceniać wysiłki zawodnika? Czy można lepiej udowadniać zawodnikowi jego postępy? Jak wykorzystać do tego dane i technologię?

To nie zawsze są drogie rzeczy. Istnieją takie systemy do obsługi zawodów jak Smoothcomp (sporty walki). Jeden profil. Pełna historia rywalizacji. Transmisje.

Koszty są w zasięgu każdego organizatora, ale czy akurat to oprogramowanie przetrwa walkę z monopolistami (międzynarodowe federacje sportowe)? 🔮

Zastosowanie systemu do zarządzania klubem sportowym umożliwia indywidualne podejście do zawodnika. Pamiętanie o jego urodzinach. O kontuzjach. Historii startów. Historii treningowej.

Indywidualizacja to głębsze więzi i wyższy poziom zaangażowania.

2️⃣ To, co jest teraz to za mało (rozwój organizacyjny)

Większa organizacja = większe możliwości. Dotyczy to tak samo zarówno przedsiębiorstw, jak i związków sportowych oraz klubów sportowych.

Większe budżety. Więcej rąk do pracy. Więcej zaangażowanych. Lepsze wykorzystanie technologii. Większe możliwości doceniania postępu zawodników. Większa szansa na sponsora. Większa szansa na lepsze szkolenie i perspektywy.

Większe możliwości dofinansowywania najzdolniejszych sportowców. Większość problemów da się rozwiązać kasą, a sponsorzy z nieba Ci nie spadną.

3️⃣ Alternatywne ścieżki rozwoju w klubie sportowym

Praca w sporcie? Mnóstwo.

  • trenerzy/instruktorzy
  • sędziowie
  • dietetycy
  • fizjoterapeuci
  • trenerzy przygotowania motorycznego
  • administracja
  • marketingowcy
  • menedżerowie

Tylko wszystko trzeba sobie ogarnąć samemu. Taki fundamentalny minus. Widziałeś kiedyś kogoś, kto otwarcie mówił, ile zarabia trener z danej dyscypliny sportu?

Pieniądze to tabu. Dlaczego? Jako pracujący w sporcie wszyscy dobrze wiemy.

Nieprzewidywalność nie jest atrakcyjna zawodowo. Gdy coś jest niewiadomą, szykujemy się na najgorsze. Tak jak część tych rezygnujących w drodze na studia. Czy wartość 10 godzin pracy sędziowskiej to obiektywnie 212 zł brutto?

Tyle wynosi stawka sędziego kandydata PZJudo za ogólnopolskie zawody powyżej 8 godzin w 2023 roku. Przy umowie zlecenie kupi sobie obiad i zostanie mu 90 zł. Około 9 zł za godzinę za weekend. Oczywiście prywatnie płaca jest wyższa.

Chcesz, by Twoi trenujący pozostali w sporcie jak najdłużej? Stwórz im perspektywy. Również zawodowe. Mistrzów sportu będzie niewielu.

Pozostali, jak nie znajdą miejsca dla siebie, odejdą. Od czego zaczniesz?

Współpraca (kluby 100-700) 🚁

Kiedy ostatnio zastanawiałeś się, czy nie ma lepszego sposobu na rozwój Twojego klubu sportowego?

Jestem zainteresowany